Тібетський погляд на виховання дітей

Тибетский взгляд на воспитание детей 

Тибетский взгляд на воспитание детей

3925311_deti_milashki35 (478x562, 220Kb)



- Никаких унижений и телесных наказаний. Единственная причина, по которой бьют детей – они не могут дать сдачи.

- Первый период до 5 лет. С ребенком нужно обращаться "как с царем". Запрещать ничего нельзя, только отвлекать. Если он делает что-то опасное, то сделать испуганное лицо и издать испуганный возглас. Ребенок такой язык понимает прекрасно. В это время закладываются активность, любознательность, интерес к жизни. Ребенок еще неспособен выстраивать длинные логические цепочки. Например, он разбил дорогую вазу. Он не понимает, что для покупки такой вазы нужно много работать, заработать денег. Наказание он воспримет как подавление с позиции силы. Вы научите его не бить вазы, а подчиняться тому, кто сильнее. Оно Вам надо?

- Второй период с 5 до 10. В это время с ребенком нужно обращаться «как с рабом». Ставить перед ним задачи и требовать их выполнения. Можно наказывать за невыполнение (но не физически). В это время активно развивается интеллект. Ребенок должен научиться прогнозировать реакцию людей на его поступки, вызывать положительное отношение к себе и избегать проявления отрицательного. В это время не бойтесь нагружать ребенка знаниями.

- Третий период с 10 до 15. Как воспитывать ребенка в этот период? Как с ним обращаться? Как с равным. Не на равных, а именно «как с равным», так как Вы все равно имеете больше опыта и знаний. Советуйтесь с ним по всем важным вопросам, предоставляйте и поощряйте самостоятельность. Свою волю навязывайте в «бархатных перчатках» в процессе обсуждения, подсказками, советами. Если Вам что-то не нравится, то акцентируйте его внимание на негативных последствиях, избегая прямых запретов. В это время формируется самостоятельность и независимость мышления.

- Последний период с 15 лет. Относитесь к нему с уважением. Воспитывать ребенка уже поздно, и Вам остается только пожинать плоды своих трудов.

Какие же последствия может вызвать несоблюдение этих правил?

- Если подавлять ребенка до 5 лет, то Вы подавите его жизненную активность, интерес к жизни, интеллект. Приучите его бездумно и привычно подчиняться грубой силе. Сделаете из него легкую жертву для всякого рода негодяев.

- Если Вы будете продолжать сюсюкать после 5, то ребенок вырастет инфантильным, неспособным к труду и вообще к духовным усилиям.

- Если Вы будете опекать ребенка как маленького после 10, то он вырастет неуверенным, будет зависимым от более самостоятельных друзей, которые не всегда могут оказывать нужное влияние.

- Если Вы не будете уважать ребенка после 15, то он Вам этого не простит и уйдет навсегда при первой возможности.

Стиснутий правий кулак допомагає мозку під час навчання

Американським психологам на чолі з Рут Проппер з Державного університету Монтклер (Montclair State University) вдалося з’ясувати, що стиснутий кулак правої руки допомагає при запам’ятовуванні нового матеріалу, наприклад слів, тоді як стиснута у кулак ліва рука активує короткочасну пам’ять. Однак ці твердження справедливі лише у тому випадку, якщо ви правша. Причина такого незвичайного ефекту, на думку фахівців, криється у стимулюванні різних півкуль головного мозку.

Результати дослідження були вперше опубліковані на сайті медичного журналу PLOS ONE. Учасникам експерименту (51 чоловік) було запропоновано запам’ятати за короткий проміжок часу список із 72 слів. Найкраще із цим завданням впоралися ті випробувані, хто під час запам’ятовування стискав правий кулак, а при відтворенні – лівий, йдеться у статті.

"Отримані результати свідчать, що деякі прості рухи тіла можуть тимчасово змінювати функції мозку і покращувати пам’ять", – заявив керівник експерименту.

Хоча під час експерименту не вимірювалася активність головного мозку, а число учасників було невеликим, американські вчені вважають, що отримані результати все ж мають певну значимість для науки.

 

Джерело: http://focus.de

Паління шкідливе не лише для тіла, але й для мозку

Як відомо, будучи важливим фактором раку і серцевих захворювань, паління завдає шкоди фізичному здоров’ю. Проте британські дослідники виявили, що воно також впливає на розумові здібності курців.

За даними нового дослідження, регулярне паління асоціюється з різким зниженням діяльності головного мозку, відзначає автор статті Дженні Хоуп (Jenny Hope).

Вчені Королівського коледжу Лондона встановили, що курці середнього віку гірше справляються з розумовими тестами у порівнянні з людьми, які не мають звички до паління. У рамках проекту досліджувалася пам’ять, здатність до планування і розумові здібності загалом.

Зокрема, учасникам тестування пропонувалося вивчити як можна більше нових слів або згадати за хвилину якомога більше назв тварин. Дослідники прийшли до висновку, що за чотири роки постійного паління знижуються показники по всіх трьох пунктах. У дослідженні взяли участь 8800 чоловік у віці від 50 років.

"Зниження розумових здібностей стає поширенішим з віком", – зазначив автор дослідження доктор Алекс Дреган (Alex Dregan). Результати дослідження були опубліковані у журналі Age and Ageing.

Джерело: http://dailymail.co.uk

Вправи для підвищення інтелекту

Як стати розумнішим? У цьому допоможуть нові наукові досягнення. Вчені дають практичні рекомендації, які нескладно виконувати у побуті, але, на жаль, розвіюють міфи про їжу, яка нібито підсилює інтелект.

Найбільш багатообіцяючим є відкриття, що коефіцієнт IQ можна підвищити. "Довгий час вважалося, що з раннього дитинства IQ залишається більш-менш незмінним", – нагадує автор. Однак, якщо вірити статті опублікованій у журналі Nature, IQ за чотири роки може зрости на 21 пункт або знизитися на 18. Різниця колосальна: наприклад, 110 пунктів – це "середньостатистичний інтелект", а 130 – "обдарованість", роз’яснює Кеті Прайс з Університетського коледжу в Лондоні, яка керувала дослідженнями.

У дослідженнях Прайс брали участь особи 12-20 років. Однак сама Прайс вважає, що результати її досліджень вірні для людей різного віку. Справа у тому, що недавно вчені виявили: мозку властива "нейропластичність", він створює нові нейрони навіть у віці старше 60-70 років.

У зв’язку з цим автор нагадує, що поліпшення сенсорно-рухових здібностей може поліпшувати когнітивні. "Навчіться в’язати, розбиратися у класичній музиці або жонглювати: можливо, так ви підвищите свій IQ", – радить вона.

Інше несподіване відкриття було зроблено у 2008 році: виявляється, короткочасна пам’ять – опора загального рівня інтелекту. Вчені під керівництвом Сюзан Джеглі з Мічиганського університету тренували дорослих добровольців виконувати важкі завдання на розвиток короткочасної пам’яті. Чим довше учасники практикувалися, тим кращими ставали їх здатності логічно мислити і вирішувати завдання.

Ще один спосіб підняти IQ – покращити здатність мозку зосереджуватися, рекомендує видання. Деяким допомагають препарати-стимулятори, що підвищують рівень допаміну. За даними дослідників, пам’ять і здатність переключати увагу розвиваються у геймерів. Допомагає і пристрасний інтерес: якщо ви байдужі до того, що читаєте, бачите або чуєте, то воно зітреться з вашої пам’яті.

На думку видання, тренувати мозок не так уже й важко. "30-хвилинна прогулянка 5 разів на тиждень стимулює вироблення білка BDNF – нейротрофічного фактора мозку, який підживлює створення нових нейронів і синапсів в процесі навчання", – йдеться у статті.

Денний сон після завдань, стомлюючих гіпокамп, не просто відновлює розумові здібності, але й може їх поліпшувати, виявили психолог Метью Уокер і його колеги з Каліфорнійського університету в Берклі. Компанії Nike і Google правильно роблять, що надають співробітникам спеціальні кімнати для "тихої години", зауважує автор. Уокер зробив висновок, що уві сні гіпокамп переносить інформацію у довготривалу пам’ять. У результаті інформація краще запам’ятовується, а здатність сприймати свіжу інформацію поліпшується.

Навіть без сієсти мозок знаходить спосіб розслабитися – віддається мріям або перестає мислити. Вчені з японського університету Тохоку виявили: чим активніше кровопостачання у "білих клітинках" мозку в момент відпочинку, тим швидше і краще людина видає новаторські ідеї, пише журнал, посилаючись на публікацію у листопадовому номері PLoS One. "Відкладіть смартфон і дайте своєму мозку побайдикувати", – радить автор.

Як показало дослідження, опубліковане у Nature Neuroscience, для підвищення проникливості служить кофеїн. У щурів після уколів кофеїну стають активнішими зв’язки нейронів у гіпокампі, що покращує навчання і запам’ятовування.

Найкраще перевірена стратегія – одночасно найважча: вивчити іноземну мову. Вільне володіння двома мовами спонукає префронтальну кору активніше працювати, що покращує вміння вирішувати задачі, перемикати увагу і відтягує на 5 років появу старечого недоумства, виявила Еллен Бялісток з Йоркського університету (Канада).

А чи є спеціальна дієта для порозумнішання? На жаль, у 2010 році дослідники з Duke Evidence-Based Practice Center зробили висновок, що розхвалені рецепти не діють. Харчові добавки з вітамінами B6, B12 і E, а також фолієва кислота ніяк не впливали на збереження когнітивних функцій, не кажучи вже про їх поліпшення. Середземноморський раціон харчування (риба, фрукти, овочі, оливкова олія) теж нічого не дає. Правда, є дані, що куркума і гранатовий сік можуть покращувати пам’ять або інші когнітивні функції.

Виходячи з усього вищевикладеного, журнал формулює рецепт як порозумнішати: "Мнемонічні вправи, стимульовані кофеїном та розбавлені здоровим сном і аеробікою, вправи для поліпшення уваги на комп’ютері, читання, спостереження і робота з довгими перервами для відпочинку мозку".

Джерело: www.thedailybeast.com

Секрети сну

Сон має величезне значення для організму людини. Його брак призводить до проблем із здоров’ям, особливо у дітей.

Про це сьогодні йшлося на прес-конференції, приуроченій до всесвітнього дня сну. За словами практикуючого лікаря-невролога Любов Лісухи, за сон відповідальний гормон мелатонін. З віком, його кількість в організмі людини зменшується, що призводить до проблем із сном.

Максимальна кількість мелатоніну накопичується в організмі до 25-ти років, до 50-60-ти років його кількість зменшується на 20-30%. Тобто у літніх людей проблеми зі сном, виникають через те, що кількість важливого гормону зменшується, а іноді він зникає повністю.

Дитячі розладу сну та їх причини

Утім, розлади сну мають не лише дорослі. Страждають від недосипання і маленькі, навіть новонароджені дітки.

За словами лікаря, у немовлят також можуть бути розлади сну, якщо вони знаходяться у некомфортних умовах: якщо ліжечко не є зручним, або якщо не витримано температурний режим у кімнаті чи недостатня вологість повітря (45-60%).

Провокувати порушення сну можуть також захворювання нервової системи.

Цікаво, що до півторарічного віку маленькі дітки можуть плутати день і ніч, а також їх можуть мучити нічні кошмари, що і викликає порушення сну.

У дорослішому віці,  може бути викликане тривалим сидінням за комп’ютером, або стресом. Діти також дуже тонко відчувають, якщо у родині є конфлікт.

Препарати не вирішують проблеми сну

Лікарка стверджує, що сон – дуже важлива складова людського здоров’я. "Третину свого життя  проводить уві сні. Він є необхідністю і його відсутність призводить до проблем зі здоров’ям", – каже вона.

Що стосується прийому препаратів, які наче можуть налагодити функцію сну, то це не є правдою. Порушення, які існують в організмі, мають бути виправлені фізіологічним шляхом.

Любов Лісуха також розповіла про те, що для кожної людини характерна своя норма сну. "У середньому, ми спимо по 7-8 годин. Але стільки нас змушує спати цивілізація", – каже вона.

З нею погоджується і Вадим Березовський, практикуючий лікар-невролог. Він також вважає, що у кожної людини існує свій індивідуальний графік сну та його необхідність, яка змінюється із віком.

"Було б смішно привчати немовля спати 8 годин підряд. Фізіологічно його організм відрегульований на 5-кратний сон на добу. А деякі діти, яким 4-6 років влаштовують скандали, бо не хочуть спати вдень. Потрібно прислуховуватися до внутрішніх ритмів і керуватися ними наскільки це можливо", – каже він.

Сонце диктує ритм сну

За словами Вадима Березовського, на поверхні Землі ритм сну нам диктує Сонце.

"Подивіться на птахів. Вони відчувають схід сонця, ще до того, як воно зійде над горизонтом. Існує гіпотеза професора Козирєва, що деякі електромагнітні випромінювання Сонця огинають кривизну поверхні земної кулі і з’являються на поверхні Землі за декілька десятків хвилин раніше за Сонце. І птахи відчувають це, бо починають співати ще до його сходу", – розповідає професор.

Щоб гарно заснути, лікар радить перед сном ходити 6-7 кілометрів пішки, а також слухати м’яку релаксуючу музику. Зазначимо, що загалом у світі від безсоння страждають 35-45% людей.

Вранішні сновидіння – найпродуктивніший період для вчених, фізиків та математиків

Період виходу із сну, коли людина трохи прокинулася і знову заснула – це найцікавіший творчий період, в якому багато геніальних людей знайшли вирішення проблеми, над якою вони думали роками.

Такої думки дотримується Вадим Березовський, пояснюючи причину, так званих, "віщих сновидінь". На його думку, "віщих сновидінь" не існує і все можна пояснити з точки зору науки.

"Вдень, на людину діють різні чинники. Утім, коли людина знаходиться у стані "напівсну", коли її не відволікають зовнішні фактори від процесу переробки інформації, яку вона накопичила протягом років, вона може знайти рішення. Ранні години сну – це найпродуктивніший час для математиків, фізиків та вчених", – каже він.

Сновидіння – це лише уривки денних вражень

За словами лікаря, фізіологічно, сон – це лише уривки тих вражень, які нам видалися особливо яскравими протягом дня. Проте у сні ці уривки змішуються еклектично таким чином, що можна побачити найменш вірогідні комбінації.

"Уві сні немає критичного мислення, бо воно локалізується у корі головного мозку, в сірій речовині. Але в людини ще є підкоркові структури, які також формують певні образи і сприймають їх. Тому, якщо кора головного мозку спить і відпочиває для того, щоб працювати удень, то ви нічому не дивуєтесь уві сні і спокійно відпочиваєте. Але, якщо кора головного мозку – збуджена, якщо протягом дня або тижня були стреси, тоді ваші підкоркові центри не дають спати корі головного мозку, і вона продовжує свою активність і не може відпочити. Саме так фізіологи пояснюють чому з’являються сни, кошмарні сни", – розповідає Березовський.

Матеріалісти шукають причини сновидінь у тих конкретних ситуаціях, які відбувалися протягом дня. Всі враження залишаються, і уламки цих вражень у найнеймовірніших сполученнях будуть турбувати вночі.

За словами практикуючого лікаря-невролога Любов Лісухи, жодна з теорій не дає повної відповіді на питання, чому людина бачить сни.

"Людина протягом ночі бачить декілька снів і запам’ятовує той сон, який наснився ближче до ранку. Сни нам сняться у фазі швидкого сну. У фазі повільного сну – сновидінь немає", – розповідає вона.

Дослідження на щурах показало, що якщо гризунів позбавити фази швидкого сну, пізніше у них з’являлися проблеми зі здоров’ям.

"Сни необхідні людині. Утім, конкретної теорії, яка б пояснювала, чому ми бачимо сни, не існує", – каже Любов Лісуха.

Джерело: http://life.pravda.com.ua

Цікаві факти про пластик

Всі ми чули про шкоду пластику для навколишнього середовища, але мало хто знає конкретні приклади його шкідливого впливу. Спеціально для цього ми склали список цікавих фактів про пластик.

Пластику необхідно близько 450 років тільки для того, щоб почати розкладатися. Після цього процес його розкладання займає додаткових 50-80 років. Це означає, що жоден шматок пластмаси ще не встиг розкластися.

У 1976 році середньостатистичний американець випив близько 3,8 літрів бутильованої води. У 2006 році ця цифра склала 106 літрів.

Приблизно 40% від загального обсягу відходів з пластмаси у середньостатистичній американській сім’ї становлять пластикові пляшки.

90% ціни на воду у пляшках становить вартість самої пластмаси. Вода коштує лише у 10% від цієї суми.

Середньостатистичний американець купує 167 пляшок води на рік.

Необхідно 90 мільйонів літрів нафти для виготовлення мільярда пластикових пляшок.

З 25 перероблених пластикових пляшок можна зробити один флісовий піджак.

Європейці не особливо цікавляться переробкою пластмаси. На даний час у Європі переробляється лише 2,5% пластикових пляшок.

Це сумно, але залишається фактом. Щорічно світова рибна промисловість викидає в океан неймовірну кількість сміття з пластику. Щорічно у море потрапляють до 150000 тонн пластику, включаючи упаковки, мережі і буї.

Це сміття викликає загибель багатьох морських тварин, які помилково приймають його за їжу. Загальне число загиблих тварин вже налічує близько мільйона особин.

Щорічно виготовляється понад 13 мільярдів пластикових пакетів, що складає 300 штук на одного дорослого.

За останні роки бізнес з переробки пластику у США отримав неймовірне поширення. Кількість підприємств потроїлася і на даний момент складає 1600.

Незважаючи на це частка переробленого пластику залишається незмінною – 27%, це викликано зростаючим рівнем виробництва.

Утилізація однієї пластикової пляшки вивільняє енергію, достатню для того, щоб запалити 60 Вт лампочку і протримати її ввімкненою протягом 6 хв.

Переробка пластмаси дозволяє зберегти до 2/3 енергії необхідної для виробництва пластику з сировини.

4 з 5 сумок у США зроблені з пластику.

Згідно з опитуваннями, 90% споживачів пластикових пакетів використовують їх повторно.

Розлив по пляшках і доставка води – найменш енергоефективний спосіб подачі води. На жаль, він залишається найпопулярнішим.

Безліч країн заборонило або обмежило використання пластикових пакетів. Серед них Австралія, Китай, Австрія, Бангладеш, Ірландія і ще кілька країн Євросоюзу.

Цікаві факти про дітей за кордоном і не тільки

У Кореї ті 9 місяців, що дитина перебуває в утробі матері, заносять у вік. Тому корейським дітям за документами завжди на рік більше, ніж їх ровесникам з інших країн, хоча чисто фізично ніякої різниці у віці немає.

 

Вислів «хлопчик для биття» пішло з Англії. У 15-18 ст. тут виховували спадкових принців і карали за провини не їх самих (бити королівських осіб суворо заборонялося), а спеціальних хлопчиків, які виховувалися разом з ними. Як показувала практика, таке покарання було дуже ефективним: оскільки принцу зазвичай не дозволялося грати ні з ким іншим, крім хлопчика для биття, у дітей встановлювався тісний емоційний зв'язок.

 

У 17 столітті Людовик XIV вирішив подбати про виховання свого сина і видав указ підготувати навчальну бібліотеку римської і грецької класики, очищеної від непристойностей і адаптованої до дитячого сприйняття. Книг було так багато, що робота була завершена через 28 років, коли його синові це вже не було потрібно.

 

У пластмасу, з якої виготовляються деталі конструктора «Лего», додається спеціальна речовина, яка добре висвічується на рентгенівських знімках. Це робиться спеціально на випадок, якщо дитина проковтне деталь.


15 квітня 1987 року в Америці офіційно зникло сім мільйонів дітей. Це було пов'язано з вимогою ідентифікувати дітей, завдяки яким громадяни отримували право платити менше податків. До цього можна було проставляти у графі «утриманці» будь-яку кількість дітей, і податкові органи вірили на слово.

 

Вислів «і їжаку зрозуміло» стало популярним завдяки радянським інтернатам для обдарованих дітей. Діти, які вже мають досвід занять за нестандартною програмою, навчалися у класах А, Б, В, Г, Д, а новачків визначали в класи Е, Ж, І. Відчуваючи свою перевагу, більш досвідчені діти називали новачків «їжаки» і жартували над ними: «! Це і їжаку зрозуміло, не те що нам».


У США в останні роки стало дуже популярним давати дітям імена на честь відомих брендів. Так, дівчаток часто називають «Шанель» і «Армані», а хлопчиків - «Найк» і «Лексус».


Якщо у матері I група крові, у батька II, а дитина несподівано народжується з III, це зовсім не означає, що він від іншого батька. Група крові дитини або збігається з групою когось з батьків, або дорівнює сумі їх груп крові.


У Китаї через перенаселеності країни сім'ям заборонено мати більше однієї дитини. Тому багато китайських пар, керуючись принципом «якщо вже дитина, то хлопчик», переривали вагітність, якщо УЗД показувало дівчинку. В результаті зараз в Китаї катастрофічна нестача жінок - їх на 20 мільйонів менше, ніж чоловіків.- Якщо в усьому світі відзначають День захисту дітей, то на Сейшелах відзначається цілий Місяць захисту дітей.


Найбільше дітей у світі у марокканського султана Ісмаїла. Він як справжній батько виховує 548 синів і 340 дочок. У його численному гаремі в середньому кожні 20 днів народжувалася дитина.

 

Новонароджена дитина може бачити зелений і червоний кольори, але не бачить синього.

 

 Статистика підрахувала, що маленькі діти у віці 3-4 років щодня вимовляють 12000 слів і задають близько 900 питань.

 

 У Японії на стоянках для велосипедів, що знаходяться поряд зі школами, можна побачити дві таблички. На одній зображено кілька велосипедів які стоять акуратно і напис: «Так ставлять велосипеди хороші діти». На іншій табличці можна побачити пару недбало кинутих велосипедів і інший напис. Гадаєте який? «Так хороші діти велосипеди не ставлять».

 

У Москві існує закритий Клуб батьків «дітей індиго». Закритим він вважається не через елітарність, це просто необхідна обережність. Тому що без розуміючих і, головне, підготовлених дорослих «зіркова» дитина - це завжди біла ворона серед своїх однолітків.


В арабських країнах надзвичайно популярні гонки на верблюдах. А в якості жокеїв там зазвичай використовують трьох - чотирирічних дітей. Їх саджають на спину верблюда, а він біжить сам. Діти легше дорослих, крім цього вони лякаються, голосно кричать, і це підганяє верблюдів.


У Швеції діє закон, який забороняє рекламу звертатися до дітей до 12 років. Вважається, що в цьому віці діти легко сугестивності і реклама може негативно вплинути на їх психіку.


«Родинне тепло» цілком може бути виражене цифрами. Сім'я з двох дорослих і двох дітей виробляє за рік 1300 кіловат / годин теплової енергії

 

 З усіх знайдених археологами дитячих іграшок найстарішій - 3 000 років. Вона знайдена на території Стародавньої Персії і зараз зберігається в Луврі.

 

За європейським стандартом, голова плюшевого ведмедя при спробі її відірвати повинна витримувати зусилля дитячих рученят не менше 10 кілограмів.
Англійський король Генріх VI був першою дитиною, яка офіційно дозволила себе шльопати і вибрала для цієї мети няню. Він вступив на трон 1 вересня 1422 у віці дев'яти місяців. Його першим королівським указом був декрет (завірений відбитком великого пальця) про призначення «пані Аліси Батлер нашої нянею з тим, щоб вона доглядала  і розумно нас карала час від часу».  

 

Англійські вчені стверджують, що діти, які постійно мають справу з комп'ютером, набагато швидше навчаються математиці і в 5 разів швидше вчаться читати і писати.

 

"Діти індиго" можуть займатися одночасно п'ятьма справами, щоб були зайняті ноги, руки і голова. Наприклад, хлопчик Даня в 5 років говорить одночасно на чотирьох мовах. Його активність зводить з розуму бабусю і вчителів з дошкільної освіти.

 

Чотирирічна дівчинка Лана відмовляється спати, бо вважає, що може пропустити все найцікавіше в цьому житті.

 

Діти Інгдіго були завжди, в усі часи, в усіх цивілізаціях. Такі діти вважалися геніями або одержимими. Моцарт, Леонардо да Вінчі, Ломоносов - типові індиго.

 

Ганеш Сітам-палам вважається одним з найрозумніших дітей у світі.

 

Семирічний хлопчик став наймолодшим студентом університету на планеті. Ганеш миттєво схоплює покладений курс знань, навіть якщо відвідує лекції всього раз на тиждень. Такими темпами він повинен вже до тринадцяти років отримати ступінь бакалавра.

 

У Японії по відношенні до дітей слово "поганий" і "нехороший" не вживається взагалі.

 

У більшості мов світу слова «мама» і «тато» мають схоже звучання. Це пояснюється не єдиним походженням всіх мов, а тим, що ці слова - перші схожі на слова звуки, які вимовляють незрозумілими діти.



Джерело: http://kabanik.ru/page/interesting-facts-about-children-1;